Նախարարը ճապոնական պատվիրակության հետ քննարկել է ՏՀՏ և տրանսպորտային ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները
28.09.2017
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը սեպտեմբերի 28-ին ընդունեց Ճապոնիայից ժամանած պատվիրակությանը` Հայաստանում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էյջի Տագուչիի ուղեկցությամբ:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին ճապոնական այնպիսի խոշորագույն ընկերությունների ներկայացուցիչներ, ինչպիսիք են «Hitachi Construction»-ը, «Mitsubishi Heavy Industries»-ը, «JETRO»-ն և այլն:
Նախարարը, ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ ճապոնացի գործընկերների այցը Հայաստան շատ սպասված է:
«Հայաստանը մեծապես հետաքրքրված է ճապոնական կողմի հետ համագործակցությամբ: Հուսով եմ, որ այս այցելությունը կնպաստի ՏՀՏ և տրանսպորտային ոլորտներում գործակցության հիմքեր ստեղծելուն»,-նշեց Վահան Մարտիրոսյանը:
«Ջետրո» ընկերության Հարավային Կովկասի ներկայացուցչության ղեկավար Յասույուկի Մուրահաշին հայտնեց, որ իրենք ևս հետաքրքրված են Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտով:
Նախարարության ներկայացուցիչների առաջարկով Հայաստանում գտնվելու 3 օրերի ընթացքում պատվիրակությունն այցելելու է «ԴիջիԹեք Էքսպո», մի շարք խոշոր ընկերություններ և կրթական հաստատություններ: Ճապոնական կողմը տեխնոլոգիական ցուցահանդեսում նաև ներկայացմամբ է հանդես գալու:
Յասույուկի Մուրահաշին հույս հայտնեց, որ հանդիպումներն ու քննարկումներն արդյունավետ կլինեն, և դրանց կհաջորդի համատեղ փոխշահավետ նախագծերի իրականացումը:
Նախարարը ՀՀ կառավարության անունից աջակցություն հայտնեց հայ-ճապոնական գործակցության յուրաքանչյուր նախաձեռնությանը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ Հայաստանում միասնական տրանսպորտային համակարգ ներդնելու ուղղությամբ հնարավոր համագործակցությանը` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ճապոնիայի տրանսպորտային ցանցը համարվում է աշխարհում լավագույններից մեկը:
Կողմերը խոսեցին նաև Հայաստանում տարածաշրջանային «Տվյալների մշակման կենտրոն» (Data center) ստեղծելու նախագծի մասին, քննարկվեցին գործակցության հնարավորությունները:
Նախարարության համապատասխան ոլորտների ներկայացուցիչները կշարունակեն երկկողմ համագործակցության շուրջ հետագա քննարկումները:

Министр с японской делегацией обсудил возможности сотрудничества в сферах ИКТ и транспорта
28-го сентября министр транспорта, связи и информационных технологий РА Ваган Мартиросян принял прибывшую из Японии делегацию в сопровождениии чрезвычайного и полномочного посла Японии в Армении Эйджи Тагучи.
Делегация состояла из представителей таких крупнейших японских компний, как «Hitachi Construction», «Mitsubishi Heavy Industries», «JETRO» и других.
Приветствуя гостей, министр отметил, что визит японских партнеров в Армению был очень ожидаем.
"Армения очень заинтересована в сотрудничестве с японской стороной. Надеюсь, что этот визит окажет содействие в деле создания основ взаимодействия в сферах ИКТ и транспорта" – отметил Ваган Мартиросян.
Руководитель представительства Южного Кавказа компании «JETRO» Ясуюки Мурахаши сообщил, что они также заинтересованы сферой ИКТ Армении.
По предложению представителей министерства в ходе 3-дневного пребывания в Армении, делегация посетит "ДиджиТек Экспо", ряд крупных предприятий и образовательных учреждений. Японская сторона на выставке также выступит с презентацией.
Яасуюки Мурахаши выразил надежду, что встречи и обсуждения будут эффективными и им последует совместное взаимовыгодное осуществление проектов.
От имени Правительства РА министр выразил поддержку любым инициативам армяно-японского взаимодействия.
В ходе встречи коснулись возможного сотрудничества в направлении внедрения единой транспортной системы в Армении, учитывая тот факт, что транспортная сеть Японии считается одной из лучших в мире.
Стороны поговорили также о проекте создания в Армении регионального "Центра обработки данных" (Data center).
Представители соответствующих сфер министерства продолжат дальнейшие обсуждения в направлении двустороннего сотрудничества.