Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի գլխավորած պատվիրակությանը
01.12.2017 աղբյուր : www.gov.am
Վ
արչապետ Կարեն Կարապետյանը երեկ ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է գտնվել նաև Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին:
Կառավարության ղեկավարը կարևորել է Բրյուսելում Եվրամիության հետ ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը փոխգործակցության նոր հնարավորություններ կստեղծի կողմերի համար: Վարչապետը նշել է, որ մեծ նշանակություն է տալիս ԵՆԲ-ի հետ համագործակցությանն առանցքային այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են՝ էներգետիկան, տրանսպորտը, ջրամատակարարումը, կոշտ թափոնների կառավարումը, փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորումը և այլն:
Վարչապետն առաջարկել է ԵՆԲ գործընկերներին դիտարկել Հայաստանում տեղական արժույթով գործառնությունների իրականացման հնարավորությունը: Հաշվի առնելով ՀՀ հյուսիսային սահմանի անցակետերի արդիականացման ծրագրի արդյունավետությունը՝ Կարեն Կարապետյանն ասել է, որ ակնկալում է Մեղրի մաքսային կետի արդիականացման ծրագրի ուղղությամբ ևս համագործակցել ԵՆԲ-ի և Եվրոպական հանձնաժողովի հետ:
Վազիլ Հուդակն արդյունավետ է գնահատել Հայաստանում ԵՆԲ-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերը և տեղեկացրել, որ ծանոթացել է Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման (Մ6) ավտոճանապարհի վերակառուցման աշխատանքների ընթացքին և Բագրատաշենի սահմանային անցակետի արդիականացման ծրագրին: ԵՆԲ փոխնախագահն ընդգծել է, որ տպավորված է իրականացված և ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերով և ավելացրել, որ բանկը պատրաստ է համագործակցության ընդլայնմանը հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցման, ճանապարհային անվտանգության բարձրացման, էներգախնայողության, ՓՄՁ-ների համար էժան ու երկարատև վարկային միջոցների ներգրավման ուղղություններով:

Карен Карапетян принял делегацию во главе с вице-президентом Европейского инвестиционного банка Вазилом Худаком
01.12.2017 источник : www.gov.am
Премьер-министр Карен Карапетян вчера принял делегацию во главе с вице-президентом Европейского инвестиционного банка (ЕИБ) Вазилом Худаком. На встрече присутствовал также руководитель делегации Европейского союза в Армении, посол Петр Свитальский.
Премьер-министр отметил важность подписанного в Брюсселе с Европейским союзом Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, которое создаст новые возможности для взаимодействия сторон. Премьер-министр отметил, что придает большое значение сотрудничеству с ЕИБ в таких ключевых сферах, как энергетика, транспорт, водоснабжение, управление твердыми отходами, финансирование малого и среднего бизнеса и др.
Премьер-министр предложил партнерам из ЕИБ рассмотреть возможность осуществления в Армении операций в местной валюте. Учитывая эффективность программы модернизации пропускных пунктов на северной границе РА, Карен Карапетян сказал, что ожидает сотрудничества с ЕИБ и Европейской комиссией и в направлении программы модернизации таможенного пункта в Мегри.
Вазил Худак отметил эффективность осуществляемых в Армении при финансировании ЕИБ программ и проинформировал, что ознакомился с ходом работ по реконструкции автодороги Ванадзор-Алаверди-граница с Грузией (М6) и программой модернизации пропускного пункта в Баграташене. Вице-президент ЕИБ подчеркнул, что впечатлен осуществленными и находящимися в процессе реализации программами и добавил, что банк готов к расширению сотрудничества в направлении привлечения дешевых и долгосрочных кредитных средств для программ строительства автородоги Север-Юг, повышения дорожной безопасности, энергосбережения, малого и среднего предпринимательства.