Կունենանք բեռնափոխադրման այլընտրանքային ճանապարհներ, երբ Վերին Լարսի ավտոճանապարհը փակ լինի. Տիգրան Ավինյան
25.05.2018 աղբյուր : www.aysor.am
Կունենանք բեռնափոխադրման այլընտրանքային ճանապարհներ, երբ Վերին Լարսը փակվի: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 25-ին, Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ,
Կարող ենք արձանագրել եւս մեկ դրական տեղաշարժ՝ տնտեսության եւ տրանսպորտի ոլորտների համար:
Երեկ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Վրաստանի ներկայացուցիչները հանդիպել են Պրահայում եւ քննարկել 2011թ.-ին կնքված «Մաքսային վարչարարության եւ ապրանքի առեւտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» համաձայնագրի կիրառկման մանրամասներ: Կողմերը համաձայնություն են ձեռք բերել որ Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի տարածքներում բեռների մաքսային վերահսկողության համար պետք է ձեւավորվի եռակողմ հանձնաժողով` Վրաստանի, Ռուսաստանի եւ շվեյցարական SGS ընկերության ներկայացուցիչներից:
Համաձայնագրի կյանքի կոչվելու պարագայում մենք կունենանք բեռնափոխադրման այլընտրանքային ճանապարհներ՝ այն դեպքերում, երբ Վերին Լարսի ավտոճանապարհը փակ լինի:
Համաձայնագրի իրականացման մասին ենք նաեւ զրուցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ՝ մայիսի 14-ին Սոչիում կայացած հանդիպման ժամանակ:
Մենք բարձր ենք գնահատում կողմերի պատրաստակամությունն ու ջանքերը մեզ համար չափազանց կարեւոր այս պայմանագրի իրականացման ուղղությամբ»:

Вице-премьер: Армения получит альтернативный Верхнему Ларсу путь в Россию
«Вчера в Праге состоялась встреча представителе России и Грузии. Они обсудили выполнение соглашения "Об основных принципах механизма таможенного администрирования и мониторинга товаров", подписанного в 2011 году. Стороны договорились, что для таможенного контроля на территории Абхазии и Южной Осетии должна быть сформирована трехсторонняя комиссия с участием Грузии, России и швейцарской SGS», - написал вице-премьер Армении Тигран Авинян на своей странице в Facebook.
«При реализации соглашения у нас появятся альтернативные пути грузоперевозок, если дорога через Верхний Ларс будет закрыта», - отметил он.
По его словам, вопрос реализации соглашения обсуждался также на встрече с президентом России Владимиром Путиным в Сочи 14 мая.
«Мы высоко ценим готовность и усилия сторона в направлении реализации чрезвычайно важного для нас соглашения», - отметил Т.Авинян.