«Վերին Լարսի» ֆունկցիոնալության օպտիմալացման ուղղությամբ աշխատանքները կավարտվեն նոյեմբերին. Վլադիմիր Մեդինսկի
29.06.2018 աղբյուր : news.am
«Վերին Լարս» ավտոմոբիլային անցակետի ֆունկցիոնալության օպտիմալացման  ուղղությամբ աշխատանքները կավարտվեն 2018 թվականի նոյեմբերին։ Այս մասին հունիսի 29-ին Երեւանում կայացած Հայ–ռուսական 7-րդ միջտարածաշրջանային ֆորումում հայտարարել է ՌԴ մշակույթի նախարար, ռուսական պատվիրակության ղեկավար Վլադիմիր Մեդինսկին։
Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ փոխգործակցությունը տրանսպորտային ոլորտում կայուն կերպով զարգանում է, եւ ռուսական կողմը, առաջին հերթին, իրականացնում է «Վերին Լարս» ավտոմոբիլային անցակետի ֆունկցիոնալության կատարելագործման ուղղությամբ պայմանավորվածությունները։ «Նոյեմբերին կավարտվեն ֆունկցիոնալության օպտիմալացման ուղղությամբ աշխատանքները՝ մասնավորապես, անցակետի մուտքի երթեւեկության գոտիների թիվը կավելանա մեկից մինչեւ չորս, որն իհարկե էականորեն կբարելավվի տրանսպորտային իրավիճակը»,–նկատել է Մեդինսկին։
Նա հայտնել է, որ երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում շարունակվում է ՀԿԵ-ի երկաթուղային համակարգի կառավարման վերաբերյալ կոնցեսիոն համաձայնագրի իրականացումը՝ հավելելով, որ ՌԴ–ն ՀՀ երկաթուղային համակարգում ներդրել է ավելի քան 250 մլն դոլար։

Российский министр: Работа по оптимизации пункта пропуска «Верхний Ларс» завершится в ноябре 2018 года
29.06.2018 источник : news.am
Работа по оптимизации функционирования автомобильного пункта пропуска «Верхний Ларс» завершится в ноябре 2018 года. Об этом 29 июня на 7-ом Армяно-Российском межрегиональном форуме заявил министр культуры Российской Федерации, глава российской делегации Владимир Мединский.
Он отметил, что между Арменией и Россией стабильно развивается взаимодействие в транспортной сфере, и российская сторона, прежде всего, реализует договоренности по совершенствованию функционирования многостороннего автомобильного пункта пропуска «Верхний Ларс». «В ноябре этого года будет завершена работа по оптимизации функционирования: в частности, с одной до четырех увеличится количество полос движения на подъезде к пункту пропуска, что конечно существенно улучшит транспортную ситуацию», - заметил Владимир Мединский.
В области железнодорожного транспорта, добавил он, продолжается реализации концессионного договора по  управлению железнодорожной системы Армении ЗАО «ЮКЖД». «Россия инвестировала в железнодорожную систему Армении свыше $250 млн. Обязательства по осуществлению инвестиций в инфраструктуру и обновление подвижного состава выполняются со значительным опережением установленного договором графика», - заключил  российский чиновник.
Напомним, что 29 июня в Ереване в экспо-центре «Меридиан» проходит 7-ой Армяно-Российский межрегиональный форум, проходящий под слоганом «Цифровые инициативы России и Армении в рамках реализации цифровой повестки ЕАЭС».