Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունը նոր գլխավոր տնօրեն ունի
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի որոշմամբ ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնում նշանակվել է Մելնիկով Ալեքսեյ Վալերյեվիչը: Մինչ այդ նա աշխատել է «Հյուսիսկովկասյան երկաթուղի» (ՌԵ մասնաճյուղ) ընկերության տնտեսական, ֆինանսական եւ կորպորատիվ համակարգման գծով առաջին տեղակալ:
Ալեքսեյ Մելնիկովը ստացել է մի քանի մասնագիտացում Ռոստովյան պետական երկաթուղային համալսարանում ու Ռոստովյան տնտեսական համալսարանում: Նա 1999 թվականից աշխատում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության համակարգում՝ «Հյուսիսկովկասյան երկաթուղում»:
Ինչպես նշեց ՌԵ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վյաչեսլավ Պավլովսկին Մելնիկովին ՀԿԵ աշխատակազմին ներկայացնելու ժամանակ, ընկերության եւ նոր տնօրենի առջեւ դրված է խնդիր շարունակական դարձնել Հայաստանի երկաթուղու զարգացումը: Նրա խոսքով, վերջին տարիներին ՀԿԵ-ն հաղթահարել է 2014-2015 թթ. տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները եւ գրանցում է զարգացման դինամիկ տեմպեր:
«Ընկերությունը աշխատում է արդյունավետ. արտադրական եւ ֆինանասական ցուցանիշները աճում են: Ավտոմոբիլային տրանսպորտով բեռնափոխադրումների ծավալների անկման ֆոնին երկաթուղով փոխադրման ծավալները ավելանում են, ՀԿԵ աշխատավարձերը բարձր են հայաստանյան միջին ցուցանիշերից, ընկերությունը աշխատում է ֆինանսական դրական արդյունքներով» նշեց Վյաչեսլավ Պավլովսկին:
Նա նաեւ ընգծեց ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Վալկոյի արդյունավետ աշխատանքը, որի ղեկավարության ներքո ընկերությունը ցուցաբերել է զարգացման դրական արդյունքներ եւ ապահովել բարձր շահութաբերություն: Սերգեյ Վալկոն նշանակվել է նոր պաշտոնում ՌԵ համակարգում:

Генеральным директором «Южно-Кавказской железной дороги» назначен Алексей Мельников
Совет директоров ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» (дочернее общество ОАО «РЖД», с 2008 года осуществляет функцию управления Армянской железной дорогой) назначил генеральным директором общества Алексея Мельникова.
Как сообщает пресс-служба ЮКЖД, до этого Алексей Валерьевич занимал должность первого заместителя начальника Северо-Кавказской железной дороги (филиал ОАО «РЖД») по экономике, финансам и корпоративной координации.
Алексей Мельников получил несколько специальностей в Ростовском государственном университете путей сообщения и Ростовском экономическом университете, с 1999 года работает в структурах Северо-Кавказской железной дороги.
В ходе церемонии представления нового генерального директора коллективу компании заместитель генерального директора РЖД Вячеслав Павловский отметил, что перед компанией и ее новым генеральным директором стоит задача по продолжению развития систем железных дорог Армении. По его словам, в последние годы «ЮКЖД» преодолела кризисные последствия в экономике 2014-2015 гг., и вышла на динамичный темп развития.
«Компания работает эффективно с ростом производственных и финансовых показателей. В условиях конкуренции и на фоне сокращения грузопотока на автомобильном транспорте железная дорога наращивает объемы производства, заработная плата коллектива «ЮКЖД» заметно выше средних показателей по Армении, компания работает с финансовой прибылью», - отметил Павловский.
Также он отметил эффективную работу бывшего гендиректора компании Сергея Валько, под руководством которого компания обеспечила положительные результаты работы и вышла на прибыльность. Сергей Валько переходит на новую должность в структуре РЖД.