Մինչև 2023 թվականը նախատեսվում է ամբողջությամբ մոդերնիզացնել Մեղրիի անցակետը
Մինչև 2020 թվականի վերջ նախատեսվում է սկսել շինարարական աշխատանքները Մեղրի անցակետի մոդերնիզացման շրջանակներում: Ակնկալվում է, որ մինչև 2023 թվականի վերջ աշխատանքներն ամբողջությամբ կավարտվեն:  Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 14-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախագահի տեղակալ Շուշանիկ Ներսիսյանը:
Նրա խոսքով` մինչ այս միայն այս անցակետում մոդերնիզացման աշխատանքներ չէին իրականացվել, եւ այսօր նման անհրաժեշտություն է առաջացել` հաշվի առնելով խախտումների աճը սահմանին: «Բացի այդ, անցակետը թույլ չի տալիս բնականոն սպասարկել ավտոմեքենաներն այն ծավալով, որը վերջին երկու տարվա ընթացքում կրկնապատկվել է` ավելի քան 20 հազար»,- նշեց Ներսիսյանը:
Նա հավելեց, որ անցակետի բնականոն գործունեության կարևորությունը կայանում է նաեւ նրանում, որ երրորդ երկրներից Հայաստան առեւտրի 20 տոկոսը իրականացվում է Մեղրիի միջոցով:

К 2023 году планируется полностью модернизировать КПП «Мегри»
К концу 2020 года планируется начать строительные работы в рамках модернизации КПП «Мегри». Ожидается, что до конца 2023 года все работы будут завершены. Об этом на встрече с журналистами 14 февраля заявила заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) Армении Шушаник Нерсисян.
По ее словам, до этого времени только в этом КПП не были проведены работы по модернизации, и на сегодняшний день такая необходимость возникла, учитывая рост нарушений на границе. «Кроме того, пропускаемость КПП не позволяет нормально обслуживать автомобили в количестве, которое за последние два года увеличилось в два раза, – более 20 тыс.»,- отметила Нерсисян.
Она добавила, что важность нормального функционирования КПП заключается также в том, что 20 процентов торговли из третьих стран в Армению совершается именно через «Мегри».