Ռուսաստանը վերացրել է Վերին Լարսով Հայաստան փայտանյութի մատակարարման խոչընդոտը
Ռուսաստանը վերացրել է Վերին Լարս անցակետով Հայաստան փայտի եւ չմշակված փայտանյութի մատակարարման խոչընդոտը: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հունիսի 8-ից վերականգնվել է Հայաստանի Հանրապետություն Վերին Լարս բազմակողմ ավտոմոբիլային անցակետով Ռուսաստանի Դաշնությունից Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի 4401, 4403, 4404, 4406 ապրանքնային դիրքերի փայտի եւ չմշակված փայտանյութի ներմուծման հնարավորությունը: Համապատասխան որոշումն ընդունվել է Ռուսաստանի կառավարության կողմից: Ներմուծումը ժամանակավորապես դադարեցվել էր 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ից, քանի որ ռուսական օրենսդրությամբ սահմանված հատուկ նորմը ուժը կորցրել էր:
Ռուսաստանի Դաշնության նման քայլը, որն ուղղված է Եվրասիական տնտեսական միության ներքին շուկայում ապրանքների ազատ շարժի ապահովմանը, հաստատում է եվրասիական համաձայնություններին հետեւելու երկրի մտադրությունը:

Россия устранила препятствие для поставок в Армению древесины через КПП Верхний Ларс
Россия устранила препятствие для поставок в Армению древесины и необработанных лесоматериалов через пункт пропуска Верхний Ларс.
Как сообщает пресс-служба Евразийской экономической комиссии, с 8 июня возобновлена возможность вывоза древесины и необработанных лесоматериалов товарных позиций 4401, 4403, 4404, 4406 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности из Российской Федерации в Республику Армения через многосторонний автомобильный пункт пропуска Верхний Ларс (МАПП Верхний Ларс). Соответствующее постановление принято Правительством России[i]. Вывоз был временно приостановлен с 31 декабря 2017 года, так как специальная норма, которая была установлена российским законодательством, утратила силу.
Такой шаг Российской Федерации, направленный на обеспечение свободного движения товаров на внутреннем рынке Евразийского экономического союза, подтверждает намерение страны следовать евразийским договоренностям.