Աբխազական երկաթուղու վերաբացման մասին խոսակցությունները չափազանցված են
Վրաստանում կրկին քննարկում են աբխազական երկաթուղու, այլ խոսքերով՝ Ռուսաստանը, Վրաստանը և Հայաստանը Աբխազիայի տարածքով իրար կապող երկաթուղային ճանապարհի վերականգնման և վերագործարկման հարցը:
Հանրային ընկալումներն ու իրականությունը
Հիմնական առիթը Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև 2011 թ. ստորագրված առևտրի մոնիթորինգի մասին համաձայնագրի իրականացման շուրջ բանակցություններն են: Մոսկվան և Թբիլիսին բանակցում են երկկողմ հարաբերությունները կարգավորելու և մասնավորապես Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունը և բեռնափոխադրումները Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի տարածքներով վերականգնելու նպատակով, թեև կողմերը դեռևս հեռու են համաձայնագրի կենսագործումից: Կան քաղաքական, տեխնիկական և այլ բնույթի մի շարք չլուծված խնդիրներ:
Եվ Վրաստանում շատերը մտավախություն ունեն, որ Աբխազիայի և Ցխինվալի տարածքներով տրասնպորտային հաղորդակցության վերականգնման դեպքում կարող է վերաբացվել նաև աբխազական երկաթուղին: Ասում ենք մտավախություն, քանի որ վրաց հասարակության առնվազն զգալի հատվածը, եթե ոչ մեծամասնությունը չափազանց զգայուն է վերաբերվում վրաց-ռուսական հարաբերությունների և Աբխազիայի ու Հարավային Օսիայի հետ կապված ցանկացած թեմայի: Այլ հարց է, որ աբխազական երկաթուղու վերագործարկման հնարավորություններն իրականում այնքան էլ մեծ չեն: Բայց խոսքը ոչ թե իրականության, այլ հանրային ընկալումների մասին է: Վրաստանում վախենում են, որ Աբխազիայով և Ցխինվալով ճանապարհների վերաբացումը կարող է ամրապնդել այս շրջանների ներկայիս դե ֆակտո անկախ, այսինքն՝ Վրաստանից անջատ կարգավիճակը: Եվ եթե աբխազական երկաթուղու գործարկման հեռանկարը տնտեսական տեսանկյունից դրական է գնահատվում Հայաստանում, ապա Վրաստանում շատերը կարծում են, որ այն տնտեսական օգուտ չի տա և միայն կուժեղացնի Ռուսաստանի դիրքերը տարածաշրջանում:
Գաղտնի փաստաթուղթ
Հերթական լուրը Վրաստանում տարածել է քաղաքագետ Սոսո Ցիսկարաշվիլին՝ հայտարարելով, որ իր տեղեկություններով հնարավոր է՝ Վրաստանի հանրության թիկունքում ստորագրվի փաստաթուղթ Մոսկվայից մինչև Երևան երկաթուղային հաղորդակցության գործարկման մասին:
«Հանրության թիկունքում կարող է ստորագրվել փաստաթուղթ Մոսկվայից Երևան երկաթուղային հաղորդակցության գործարկման մասին։ Դա իրոք վտանգներ պարունակող նախագիծ է և ժամանակն է, որ մենք գնահատենք, թե արժե՞ արդյոք թույլ տալ ռուսական գնացքներին անցնել մեր տարածքով, և ընդհանրապես, կարո՞ղ ենք վստահել ներկայիս իշխանություններին»,- հայտարարել է Ցիսկարիշվիլին:
Պարզապես խոսակցություններ
Թբիլիսյան Black Sea Press լրատվական գործակալության գլխավոր խմբագիր, քաղաքագետ Գելա Վասաձեն նման տեղեկությունները համարում է պարզապես խոսակցություններ:
«Արդեն ինչքան ժամանակ է՝ քննարկում են այս հարցը: Եթե պայմանագիր ստորագրվի, կքննարկենք: Եթե չի ստորագրվել, ապա իմաստ չկա քննարկելու այն, ինչ գոյություն չունի: Սոսո Ցիսկարիշվիլին ունի տեղեկություն, իսկ ես չունեմ նման տեղեկություններ»,- «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշեց Վասաձեն՝ ավելացնելով, որ այս հարցը նախկինում շատ է քննարկվում, բայց հիմա չեն քննարկվում, որովհետև հնարավոր չէ անընդհատ նույն բանի մասին խոսել:
Ինչ վերաբերում է աբխազական երկաթուղու վերագործարկմանը, Գելա Վասաձեն կարծում է, որ դա տեղի չի ունենա տեսանելի ապագայում:
Ռուս-վրացական փակուղի
Վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ռուս-վրացական հարաբերություններում ստեղծված փակուղային վիճակը, որը փաստել է նաև Վրաստանի վարչապետը իր հայտարարության մեջ, թույլ չի տալիս մտածել  նման խոշոր նախագծերի մասին, ինչպիսին ավտոմոբիլային և երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումն է: Իսկ Հարավային Օսիայում Վրաստանի քաղաքացի Ա. Թաթունաշվիլիի ենթադրյալ սպանությունը ավելի է սրել իրավիճակը՝ վտանգելով ժնևյան բանակցությունների գործընթացը:
«Վերջին շրջանում կողմերի հայտարարությունները՝ Վրաստանի վարչապետի հայտարարությունը, Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի մեկնաբանությունը և վրացական կողմի պատասխանը, ցույց են տալիս, որ ռուս-վրացական հարաբերությունները փակուղային իրավիճակում են գտնվում: Ռուսական կողմն իր հայտարարության մեջ ողջունել է Վրաստանի ձգտումը՝ ուղիղ երկխոսելու Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի հետ: Վրաստանի ընդդիմությունը քննադատեց դրա համար վարչապետին, ռուսական կողմն օգտագործեց այդ փաստը՝ ասելով, որ իրենք էլ են աջակցում ուղիղ երկխոսությանը: Սա ցույց է տալիս, որ տարբեր մոտեցումներ կան, և Ռուսաստանը փորձելու է չստանձնել որևէ պարտականություն, ինչն այսօր խոչընդոտ է ժնևյան գործընթացում: Կողմերը, ըստ այս բանակցությունների, պետք է ուժ չկիրառելու մասին պարտավորություններ ստանձնեն: Ռուսական կողմը հայտարարում է, որ ինքը չէ, որ կոնֆլիկտ է սկսել, և պարտավոր չի պատասխանատվություն ստանձնել: Այս ամենն ազդում է ժնևյան գործընթացի վրա: Վերջին իրադարձությունները և Վրաստանի քաղաքացու ենթադրյալ սպանությունը կամ մահը Ցխինվալում ցույց են տալիս, որ բավական լուրջ խնդիր է, և եթե կողմերը չեն կարողանում համաձայնության գալ նմանատիպ հարցերում և մահացածի դին փոխանցել վրացական կողմին, ապա շատ դժվար է պատկերացնել, թե ինչ իրավիճակ պիտի ստեղծվի ռուս-վրացական միջպետական հարաբերություններում, որպեսզի իրականացվեն ավելի խոշոր նախագծեր, մասնավորապես՝ ավտոմոբիլային և երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնումը»,- մեկնաբանեց Ջոնի Մելիքյանը:

Разговоры об открытии Абхазской железной дороги преувеличены
В Грузии снова обсуждают вопрос восстановления и перезапуска абхазской железной дороги, иными словами, железную дорогу соединяющей по территории Абхазии Россию, Грузию и Армению.
Общественное восприятие и реальность
Главный повод этих обсуждений – переговоры по реализации подписанного между Россией и Грузией в 2011 году Соглашения о мониторинге торговли. Москва и Тбилиси ведут переговоры по нормализации двусторонних отношений и, в частности, по восстановлению транспортных и грузовых перевозок между Россией и Грузией по территории Абхазии и Южной Осетии, хотя стороны по-прежнему далеки от соглашения. Существует ряд нерешенных политических, технических и других проблем.
И многие в Грузии обеспокоены тем, что в случае восстановления транспортных сообщений, в Абхазии и Цхинвали может быть вновь открыта и абхазская железная дорога. Говорим опасения, потому что по крайней мере значительная часть грузинского общества, если не большинство, крайне чувствительна к грузино-российским отношениям и к любой теме, связанной с Абхазией и Южной Осетией. Другой вопрос, что возможности восстановления абхазской железной дороги не очень велики. Но речь идет не о реальности, а об общественном восприятии. В Грузии опасаются, что возобновление транспортного сообщения через Абхазию и Цхинвали может укрепить нынешний де-факто независимый, то есть отделенный от Грузии статус. И если перспектива перезапуска абхазской железной дороги в Армении с экономической точки зрения положительно оценивается, многие в Грузии считают, что она не будет иметь экономических выгод и только укрепит позиции России в регионе.
Секретный документ
Очередные новости в Грузии распространил политолог Сосо Цискарашвили, заявив, что, согласно его информации, за спиной общественности Грузии может быть подписан документ об использовании железнодорожного сообщения между Москвой и Ереваном.
«За спиной общественности может быть подписан документ о запуске железнодорожного сообщения из Москвы в Ереван. Это действительно опасный проект, и нам пора оценить, разрешать ли российским поездам проходить по нашей территории, и в целом можем ли мы доверять нынешним властям», – заявил Цискаришвили.
Просто разговоры
Главный редактор тбилисского информационного агентства Black Sea Press, политолог Гела Васадзе считает такую информацию просто разговорами.
«Уже сколько времени они обсуждают этот вопрос. Если соглашение будет подписано, мы его обсудим. Если не подписано, нет смысла обсуждать то, чего не существует. У Сосо Цискаришвили есть сведения, а у меня таких сведений нет», – сказал Васадзе в беседе с Первым Информационным, добавив, что этот вопрос много обсуждался в прошлом, но сейчас его не обсуждают, так как невозможно бесконечно говорить об одном и том же.
Что касается восстановления абхазской железной дороги, Гела Васадзе считает, что в обозримом будущем этого не произойдет.
Российско-грузинский тупик
Грузиновед Джонни Меликян в беседе с Первым Информационным отметил, что тупиковая ситуация в российско-грузинских отношениях, о которой также заявил премьер-министр Грузии, не позволяет думать о таких крупных проектах, как восстановление автомобильного и железнодорожного сообщения. А предполагаемое убийство в Южной Осетии гражданина Грузии А. Татунашвили еще больше усугубило ситуацию, поставив под угрозу процесс Женевских переговоров.
«Недавние заявления сторон, заявление премьер-министра Грузии, комментарии МИД России и ответ грузинской стороны, показывают, что российско-грузинские отношения находятся в тупике. В своем заявлении российская сторона приветствовала стремление Грузии вести прямой диалог с Абхазией и Южной Осетией. Грузинская оппозиция раскритиковала премьер-министра за это, российская же сторона использовала этот факт, заявив, что они также поддерживают прямой диалог. Это показывает, что существуют разные подходы, и Россия постарается не брать на себя какую-либо ответственность, которая является препятствием для женевского процесса. Стороны, согласно этим переговорам, должны взять на себя обязательство не применять силу. Российская сторона заявляет, что это не она начала конфликт, и не должна брать на себя ответственность. Все это влияет на Женевский процесс. Последние события и предполагаемое убийство гражданина Грузии или его смерть в Цхинвали указывают, что есть довольно серьезная проблема, и если стороны не смогут договориться в подобных вопросах и передать тело покойного грузинской стороне, очень трудно представить себе, какая ситуация должна сложиться в российско-грузинских международных отношениях, чтобы реализовались крупные проекты, в частности, восстановление автодороги и железнодорожного сообщения», – прокомментировал Джонни Меликян.