Նոր կարգավորում. Իրանական բեռնատարները կազատվեն ճանապարհային հարկից, եթե կլինեն սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա
11.06.2018 աղբյուր : news.am
Կառավարությունն իր այսօրվա՝ հունիսի 11-ի նիստի օրակարգում ներառել է ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է Իրանի տարածքում գրանցված բեռնատար տրանսպորտային միջոցներով Հայաստան մուտք գործող ճանապարհային հարկ վճարողներին ազատել ճանապարհային հարկից, եթե նշյալ տրանսպորտային միջոցները ՀՀ մուտքի ամբողջ ժամանակահատվածում գտնվելու են Հայաստանի եւ Իրանի սահմանից առավելագույնը 1 կմ հեռավորության վրա՝ մաքսային հսկողության ներքո գտնվող տարածքներում:
Փաթեթի բացատրական մասում նշվում է, որ խնդիրն այն է, որ ճանապարհային հարկի վճարումից խուսափելու համար իրանական բեռնատարները չեն մտնում Հայաստանի տարածք, ինչի արդյունքում բեռնափոխադրումների հետ կապված բոլոր հարակից ծառայությունները (բեռնում, բեռնաթափում, պահեստավորում, փաթեթավորում, կշռում եւ այլն) մատուցվում են իրանական կողմի տարածքում: Առաջարկվում է անշարժ գույքի միասնական հարկի եւ փոխադրամիջոցների գույքահարկի ներդրումը հետաձգել մինչեւ 2020 թվականի հունվարի 1-ը՝ մինչեւ այդ շարունակելով կիրառել գույքահարկի եւ հողի հարկի համակարգերը: Խնդիրն այստեղ այն է, որ նոր համակարգերի ներդրումը ենթադրում է մեծ ծավալի նախապատրաստական աշխատանքների կատարում Կադաստրի պետական կոմիտեի եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից:

Правительство планирует изменения по части иранских транспортных средств, въезжающих в Армению
Правительство Армении 11 июня созвало внеочередное заседание. В его повестке – пакет законопроектов, по которому предлагается освободить плательщиков, въезжающих в Армению на транспортных средствах, зарегистрированных в Иране, от дорожного налога, если указанные транспортные средства будут находиться в течение всего периода пребывания на расстоянии не менее 1 км от границы РА и ИРИ, на территориях, находящихся под таможенным контролем.
Кроме этого, предлагается отложить процесс введения единого налога на недвижимость и налога на имущество с транспортных средств до 1 января 2020 года. Дело в том, что внедрение новых систем требует больших подготовительных работ со стороны Государственного комитета кадастра недвижимости и органов местного самоуправления.
Также планируется представить принципиальные предложения по пересмотру системы имущественных налогов, следовательно, целесообразно начать применение системы новых имущественных налогов с 1 января 2020 года, по уже пересмотренным принципам.