Իրանական ճգնաժամը և հայկական հնարավորությունը. Ինչպես են վերակառուցվում համաշխարհային մատակարարման շղթաները
19.05.2026 աղբյուր : https://am.sputniknews.ru/
Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը վերջնականապես վերաձևեց լոգիստիկ երթուղիների քարտեզը հաջորդ շատ տարիների համար։ Փոխվեց ոչ միայն մատակարարման շղթաների կայունության ընկալումը, այլև ընդհանուր առմամբ համաշխարհային տրանսպորտային ճարտարապետության տեսլականը։ Նոր դասավորության մեջ աստիճանաբար առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում Հարավային Կովկասը և, մասնավորապես, Հայաստանը։
Լաուրա Սարգսյան, Sputnik Armenia
Հյուսիս-հարավ և արևմուտք-արևելք ուղղություններում Երևանի՝ որպես տրանսպորտային միջանցքների օղակներից մեկի դերի մեծացման մասին խոսակցությունները պտտվում են արդեն մի քանի տարի շարունակ։ Առնվազն վերջին հինգ տարիներին Հայաստանը փորձում է իր տեղը զբաղեցնել եվրասիական լոգիստիկայում, այդ թվում՝ որպես «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի մասնակից։ Դրան զուգահեռ՝ ակտիվացել են քննարկումները Տրանսկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղուն (ՏՄՏԵ) միանալու հնարավորության շուրջ։
Այնուամենայնիվ, Մերձավոր Արևելքի ներկայիս ճգնաժամը և Իրանի տարածքով տարանցման մի մասի փաստացի դադարեցումը ցույց տվեցին, որ առանց կայուն Իրանի, Հայաստանը ոչ միայն չի կարողանա լիարժեք ինտեգրվել առանցքային լոգիստիկ շղթաներին, այլև ենթարկվում է Հարավային Կովկասում սեփական տարանցիկ դերն ամրապնդելու հնարավորությունը կորցնելու վտանգին։
Ի՞նչ տեղի ունեցավ գործնականում
Իրանում փետրվարի վերջին մարտական գործողությունների մեկնարկից և Հորմուզի նեղուցով լցանավերի անցման դադարեցումից հետո հարվածի տակ հայտնվեցին Պարսից ծոցի երկրների երթուղիներն ու դրանց հետ կապված ուղղությունները։ Իրավիճակն առավել ցավոտ անդրադարձավ հենց Հորմուզի նեղուցի ներսում գտնվող նավահանգիստների վրա։
Նավթի համաշխարհային գների աճի ֆոնին ծովային ուղիները սկսեցին գործող սակագներին վառելիքային հավելավճարներ ավելացնել։ Արդեն մարտի կեսերին կոնտեյներային փոխադրումների դրույքաչափերն աճեցին միջինը 3-10%-ով՝ կախված ուղղությունից։ Այսպես, Ճապոնիա-Փոթի նավահանգիստ երթուղով մեկ կոնտեյների փոխադրման արժեքն ընդամենը մի քանի օրում ավելացավ մոտ 500 դոլարով՝ փետրվարի 4700 դոլարից հասնելով 5200 դոլարի։
Միևնույն ժամանակ կտրուկ աճեց վրացական նավահանգիստներով բեռնափոխադրումների պահանջարկը։ Փոթիի և Բաթումիի առանց այդ էլ մեծ ծանրաբեռնվածությանը գումարվեցին այն բեռները, որոնք նախկինում անցնում էին Իրանով։
Իրանա–իսրայելական սրացումը հետաձգել է Չինաստանից Հայաստան մուլտիմոդալ միջանցքի գործարկումը
Պակիստանը կարևոր է Վաշինգտոնի համար իր աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ. այն անուղղակի ելք է ապահովում դեպի Իրան, դեպի Աֆղանստան անցուղու դեր է կատարում և ելք ունի դեպի Հնդկական օվկիանոս։ Այս ամենում առանձնահատուկ նշանակություն ունի չին-պակիստանյան տնտեսական միջանցքը։ Վերջին տարիներին Պեկինն ակտիվորեն ներդրումներ է կատարել «Գվադար» նավահանգստի զարգացման գործում, որը «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության առանցքային տարրերից է։
Այսօր «Գվադարն» արդեն պարզապես նավահանգիստ չէ։ Այն Չինաստանին հնարավորություն է տալիս շրջանցել խոցելի ծովային երթուղիները, ավելի կարճ ելք է ապահովում դեպի Հնդկական օվկիանոս և ուժեղացնում է վերահսկողությունը էներգետիկ հոսքերի նկատմամբ։
Ամրապնդելով դիրքերը Պակիստանում՝ ԱՄՆ-ն աշխարհագրորեն մոտենում է Չինաստանին, ինչն ապագայում կարող է սահմանափակել Պեկինի մանևրելու հնարավորությունը։ Դրան զուգահեռ՝ Վաշինգտոնն ընդլայնում է համագործակցությունը Հնդկաստանի հետ։ Հենց այս համատեքստում ԱՄՆ-ն 2025 թվականին պաշտպանեց «Մերձավորարևելյան միջանցքի» նախագիծը՝ Հնդկաստան-ԱՄԷ-Իսրայել-Հունաստան երթուղով։
«Հնդկաստան-Մերձավոր Արևելք-Եվրոպա տնտեսական միջանցք» (IMEC) երթուղին
Նախագիծը դիտարկվում էր որպես տրանսպորտի և կապի ոլորտում առաջին խոշոր նախաձեռնությունը՝ Հնդկաստանի, ԱՄԷ-ի, Սաուդյան Արաբիայի, ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Գերմանիայի և ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ։ Միջանցքը պետք է շրջանցեր Թուրքիան և միևնույն ժամանակ նվազեցներ չինական «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության նշանակությունը։
Նախագծի իրականացումը Հնդկաստանին թույլ կտար զգալիորեն ուժեղացնել դիրքերը համաշխարհային առևտրում։ Սակայն Գազայում բռնկված պատերազմը բարդացրեց ծովային փոխադրումները և վտանգեց Դելիի բազմաթիվ ծրագրեր։ Այդուհանդերձ, 2025 թվականին Թրամփի վարչակազմը փաստացի վերադարձավ նախագծի վերակենդանացման գաղափարին։ Վաշինգտոնի հետևողական քայլերն այս ուղղությամբ վկայում են Չինաստանին՝ որպես գլոբալ մրցակից, թուլացնելու և նրա լոգիստիկ ու քաղաքական ազդեցությունը սահմանափակելու ձգտման մասին։
Համաշխարհային լոգիստիկայի տրանսֆորմացիայի ևս մեկ ցուցիչ դարձավ ԱՄԷ-ի դուրս գալը ՕՊԵԿ-ից։ Այս իրադարձությունը նշանակություն ունի ոչ միայն նավթային շուկայի, այլև ողջ համաշխարհային տրանսպորտային ճարտարապետության համար։ Խոսքն արդեն պայքարի մասին է ոչ այնքան նավթի արդյունահանման, որքան լոգիստիկ հոսքերի նկատմամբ վերահսկողության համար։ Եթե նախկինում ազդեցության գլխավոր աղբյուրը էներգառեսուրսներն էին, ապա այսօր առանցքային գործոն է դառնում տրանսպորտային միջանցքների վերահսկողությունը։
ՀՀ–ն պատուհան է Հարավային Կովկասում. ինչո՞ւ է Անկարան ուզում «Զանգեզուրի միջանցք» բացել
Նման տրանսֆորմացիան նվազեցնում է շուկայի կառավարելիությունը, մեծացնում է տատանողականությունը և ստեղծում է «դոմինոյի էֆեկտի» ռիսկ, որի դեպքում Էմիրությունների օրինակին կարող են հետևել նաև այլ պետություններ։
ԱՄԷ-ն շարունակում է մնալ այն սակավաթիվ խաղացողներից մեկը, որը միաժամանակ հանդիսանում է էներգակիրների խոշոր արտահանող, լոգիստիկ հանգույց և ենթակառուցվածքներում ներդրումներ կատարող։
ՕՊԵԿ-ից Էմիրությունների դուրս գալը համընկավ «Մերձավորարևելյան միջանցքի» շուրջ քննարկումների ակտիվացման հետ և միևնույն ժամանակ հարցականի տակ դրեց թուրքական «Զարգացման ուղիներ» նախագիծը, որը պետք է կապեր Իրաքը, Թուրքիան և Եվրոպան։ Հատկանշական է, որ երկու նախագծերում էլ ԱՄԷ-ն հանդես է գալիս որպես առանցքային օղակներից մեկը։
Դեռևս 2023 թվականին ՕՊԵԿ-ը հայտնել էր տրանսպորտային միջանցքի նախագծի մասին, որը պետք է Իրաքի հարավը միացներ Թուրքիային։ Այն ժամանակ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարեց, որ «Զարգացման ուղիները» կարող են երկրի համար դառնալ նոր «մետաքսի ճանապարհ»։ Արդեն 2024 թվականի ապրիլին՝ Էրդողանի Բաղդադ կատարած այցի ժամանակ, Իրաքը, Թուրքիան, Կատարը և ԱՄԷ-ն փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրեցին նախագծի շրջանակներում համագործակցության վերաբերյալ։
Թեև պաշտոնական Աբու Դաբին ՕՊԵԿ-ից դուրս գալը բացատրում է տարածաշրջանային անվտանգության գործոններով՝ ներառյալ Հորմուզի նեղուցի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, այս որոշման հետևում նկատվում է պայքարը ռեսուրսների փոխադրման երթուղիների վերահսկողության համար։
ԱՄԷ-ի դուրս գալուց հետո հարվածի տակ են հայտնվում առաջին հերթին «Զարգացման ուղիները», որոնք պետք է թուրքական նավահանգիստները կապեին Իրաքի Գրանդ Ֆաո նավահանգստի հետ։ Եթե Էմիրությունները վերջնականապես վերակողմնորոշվի դեպի ԱՄՆ-ի և Հնդկաստանի կողմից հովանավորվող «Մերձավորարևելյան միջանցք», ապա թուրքական նախաձեռնության դիրքերը կարող են զգալիորեն թուլանալ։
«Զարգացման ճանապարհներ» նախագիծ
Զուգահեռ խաղ է վարում նաև Սաուդյան Արաբիան։ Այսպես. ապրիլի 22-ին թագավորության տրանսպորտի նախարար Սալեհ ալ-Ջասերը հայտարարեց, որ մինչև 2026 թվականի վերջը կավարտվի երկաթգծի նախագծի մշակումը, որը Սաուդյան Արաբիան Հորդանանի և Սիրիայի տարածքով կկապի Թուրքիային։ Սաուդյան երկաթուղային ցանցն արդեն հասել է Հորդանանի սահմանին, ինչը երթուղին վերածում է տարածաշրջանային առևտրի հնարավոր կարևոր հանգույցի։
Ի՞նչ պետք է անի Հայաստանն այս իրավիճակում
Մերձավոր Արևելքի ճգնաժամը Հայաստանի առջև միաժամանակ բացում է նոր հնարավորություններ և բացահայտում է նրա թույլ կողմերը։ Օժտված լինելով զգալի, թեև առայժմ սահմանափակ լոգիստիկ ներուժով՝ Երևանը բախվում է ինչպես լուրջ մարտահրավերների, այնպես էլ տարածաշրջանում իր դիրքերն ամրապնդելու ռազմավարական հնարավորության։
Տեղի ունեցող փոփոխությունները Հայաստանի համար Հարավային Կովկասի տրանսպորտային համակարգում իր դերն ուժեղացնելու և Եվրոպայի, Ասիայի ու Մերձավոր Արևելքի միջև ձևավորվող եվրասիական լոգիստիկ շղթաներին ինտեգրվելու հնարավորություն են ստեղծում։ Սակայն դրա համար երկիրը պետք է արագացված տեմպերով լուծի իր ենթակառուցվածքային խնդիրները, մեծացնի ճանապարհների թողունակությունը և առավել ակտիվորեն ներգրավվի միջազգային տրանսպորտային նախագծերում։
Հայաստանի համար առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում մասնակցությունը «Հյուսիս–հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի նախագծերին։ Սա կարող է բարձրացնել երկրի գրավչությունը՝ որպես պոտենցիալ կապող օղակ եվրասիական տարբեր երթուղիների միջև` ներառյալ «Միջին միջանցքը», որին Հայաստանը կարող է միանալ ինչպես արդեն գոյություն ունեցող տրանսպորտային զարկերակներով, այնպես էլ հեռանկարում՝ «Թրամփի ուղիով»։
"Միջին միջանցքի" երթուղին
Այս ամենում առանցքային գործոն է մնում Իրանի կայունությունը։ Հենց իրանական ուղղությամբ Հայաստանը կարող է ելք ստանալ ինչպես դեպի Պարսից ծոցի երկրներ, այնպես էլ դեպի հյուսիս–հարավ և արևմուտք-արևելք երթուղիների խաչմերուկում գտնվող խոշոր միջազգային տրանսպորտային նախագծեր։ Մասնավորապես, խոսքը ձևավորվող «Սերախս-Չեշմե Սորայա» մեգանախագծին միանալու հնարավորության մասին է։
Հայաստանը Միջին միջանցքի մաս կդառնա, կամ ինչ է կանգնած Ղազախստանի նախաձեռնության հետևում
Համաշխարհային լոգիստիկայի տրանսֆորմացիայի ֆոնին առանձնակի ուշադրություն է գրավում չին-իրանական «Սերախս-Չեշմե Սորայա» նախագիծը․ դա երկաթուղային միջանցք է Իրանի տարածքով՝ Թուրքմենստանի հետ սահմանամերձ Սերախսից մինչև թուրքական սահման՝ դեպի Եվրոպա հետագա ելքով։ Նախագիծը նախատեսում է բեռների փոխադրում էլեկտրագնացքներով։
Սերախս — Չեշմե-Սորայա երկաթուղային ճանապարհի հատվածը
Պարսից ծոցում ճգնաժամի հետագա սրման դեպքում այս երթուղին կարող է ռազմավարական նշանակություն ստանալ՝ որպես դեպի Եվրոպական միություն տանող հիմնական ցամաքային ուղիներից մեկը։ Հայաստանի և Վրաստանի միացման դեպքում այն ունակ է նաև ուժեղացնել ԵԱՏՄ երկրների տրանսպորտային կապվածությունը։ Ենթակառուցվածքային հարցերի լուծումից հետո Հայաստանը կարող է իր աշխարհագրական դիրքը որպես տարանցիկ հանգույց օգտագործել այս նախագծի շրջանակներում։
Առանձնակի նշանակություն ունի նաև շուրջ 2040 կմ երկարությամբ Սերախս- Չաբահար միջանցքը, որը ԱՊՀ երկրները կապում է բաց ծովային ուղիների հետ՝ իրանական «Չաբահար» նավահանգստի միջոցով։
Պակիստանի գործոնը Պեկինի ռազմավարության մեջ. ինչո՞ւ է Չինաստանին անհրաժեշտ Հայաստանը
Լոգիստիկ երթուղիների համաշխարհային վերակառուցման ֆոնին Հարավային Կովկասն աստիճանաբար վերածվում է Եվրասիայի առանցքային տարանցիկ տարածաշրջաններից մեկի։ Այս պայմաններում Հայաստանի համար կարևոր է արագացնել ինչպես Իրանի և Հնդկաստանի հետ համատեղ նախագծերի, այնպես էլ սեփական ենթակառուցվածքային ու լոգիստիկ նախաձեռնությունների իրականացումը։

Иранский кризис и армянский шанс: как перестраиваются глобальные цепочки поставок
Ситуация на Ближнем Востоке окончательно перекроила карту логистических маршрутов на долгие годы. Изменилось не только восприятие стабильности цепочек поставок, но и в целом видение мировой транспортной архитектуры. В новой конфигурации особое значение постепенно приобретает Южный Кавказ и, в частности, Армения.
Лаура Саркисян, Sputnik Армения
Разговоры о росте роли Еревана как одного из звеньев транспортных коридоров на треке Север — Юг и Запад — Восток ведутся уже не первый год. Как минимум последние пять лет Армения пытается занять собственную нишу в евразийской логистике, в том числе как участник международного транспортного коридора "Север — Юг". Параллельно активизировались обсуждения возможного подключения страны к Транскаспийскому международному транспортному маршруту (ТМТМ).
Однако нынешний кризис на Ближнем Востоке и фактическая приостановка части транзита через Иран показали: Армения без стабильного Ирана не только не сможет полноценно встроиться в ключевые логистические цепочки, но и рискует потерять возможность закрепить собственную транзитную роль на Южном Кавказе.
Что произошло на практике
С началом боевых действий [в Иране] и приостановкой прохода танкеров через Ормузский пролив под ударом оказались маршруты стран Персидского залива и связанные с ними направления. Особенно сильно ситуация затронула порты, расположенные внутри Ормузского пролива.
На фоне роста мировых цен на нефть морские линии начали вводить дополнительные топливные сборы к действующим тарифам. Уже к середине марта ставки на контейнерные перевозки выросли в среднем на 3–10% в зависимости от направления. Так, стоимость перевозки контейнера по маршруту Япония — порт Поти всего за несколько дней увеличилась примерно на $500 — с февральских $4700 до $5200.
Одновременно резко вырос спрос на грузоперевозки через грузинские порты. К уже высокой загрузке Поти и Батуми добавились грузы, ранее следовавшие через Иран.
В ответ на рост нагрузки с апреля грузинская сторона запустила новый логистический маршрут из Поти в Tbilisi Dry Port. Это позволяет армянским экспедиторам получать контейнеры уже в Тбилиси — без необходимости выезжать непосредственно в Поти. Пока механизм в основном применяется для контейнеров с автомобилями, однако сам запуск маршрута отражает быстрое изменение логистической конфигурации региона.
До кризиса основной транзит через Иран обеспечивал поставки из Китая по маршруту Бендер-Аббас — города Ирана — Мегри — другие регионы Армении. Параллельно был запущен новый маршрут доставки грузов из Китая в Армению через Казахстан, Узбекистан и Туркменистан. Маршрут включает две действующие ветки:
■ Китай (Хоргос) – Казахстан – Узбекистан – Туркменистан – Иран – Армения;
■ Китай – Казахстан – Туркменистан – Иран – Армения.
После сокращения транзита через Иран эти направления временно потеряли привлекательность для грузоперевозчиков. Значительная часть грузов из Китая теперь идет через грузинский Поти, что увеличило сроки доставки примерно с 45 дней до трех месяцев.
Кстати, спрос вырос и на перевозки из стран Персидского залива. Теперь часть грузов доставляется наземным транспортом в порты Красного и Аравийского морей — прежде всего Саудовской Аравии и Омана, — а затем контейнеровозами отправляется в обход Африки к конечным точкам назначения.
Фактор Пакистана и выход ОАЭ из ОПЕК
Экспедиторы одними из первых столкнулись с последствиями нестабильности вокруг Ормузского пролива и были вынуждены оперативно перестраивать маршруты поставок. Однако нынешние сбои могут оказаться лишь предвестником более масштабной трансформации мировой логистики.
Одним из первых признаков этих изменений стало усиление роли Пакистана в региональной политике. Поддержав посредническое участие Исламабада в переговорах с Ираном, Вашингтон фактически подчеркнул его растущее значение в собственной стратегии сдерживания Китая.
Еще в 2025 году президент США Дональд Трамп открыто обозначил максимальное ослабление Пекина как одну из ключевых целей внешней политики. Несмотря на "исторический" визит американского лидера в КНР, эксперты не ожидают существенного потепления отношений между странами. Большинство аналитиков сходятся во мнении, что США и Китай уже стали системными соперниками. Вашингтон продолжает выстраивать коалиции и транспортные альянсы, направленные на ограничение китайского влияния не только в Азии, но и в других регионах мира. В этой стратегии Исламабад, наряду с Дели, становится одним из ключевых направлений для США.
Пакистан важен для Вашингтона благодаря своему географическому положению: он обеспечивает косвенный выход к Ирану, играет роль проводника в Афганистан и имеет доступ к Индийскому океану. Особое значение при этом имеет китайско-пакистанский экономический коридор. В последние годы Пекин активно инвестировал в развитие порта Гвадар — одного из ключевых элементов инициативы "Пояс и путь".
Сегодня Гвадар — это уже не просто порт. Он дает Китаю возможность обходить уязвимые морские маршруты, обеспечивает более короткий выход к Индийскому океану и усиливает контроль над энергетическими потоками.
Укрепляя позиции в Пакистане, США географически приближаются к Китаю, что в перспективе может ограничить пространство для маневра Пекина. Параллельно Вашингтон наращивает сотрудничество с Индией. Именно в этом контексте США в 2025 году поддержали проект Ближневосточного коридора — маршрута Индия — ОАЭ — Израиль — Греция.
Проект рассматривался как первая крупная инициатива в сфере транспорта и связи с участием Индии, ОАЭ, Саудовской Аравии, ЕС, Франции, Италии, Германии и США. Коридор должен был пройти в обход Турции и одновременно снизить значение китайской инициативы "Пояс и путь".
Реализация проекта позволила бы Индии существенно усилить позиции в мировой торговле. Однако война в Газе осложнила морские перевозки и поставила под угрозу многие планы Дели. Тем не менее в 2025 году администрация Трампа фактически решила реанимировать проект. Последовательные шаги Вашингтона в этом направлении свидетельствуют о стремлении ослабить Китай как глобального конкурента и ограничить его логистическое и политическое влияние.
Еще одним индикатором трансформации мировой логистики стал выход ОАЭ из ОПЕК. Это событие имеет значение не только для нефтяного рынка, но и для всей мировой транспортной архитектуры. Речь идет уже не столько о добыче нефти, сколько о борьбе за контроль над логистическими потоками. Если раньше главным источником влияния были энергоресурсы, то сегодня ключевым фактором становится контроль над транспортными коридорами.
Такая трансформация снижает управляемость рынка, повышает волатильность и создает риск "эффекта домино", при котором вслед за Эмиратами аналогичные шаги могут предпринять и другие государства.
ОАЭ остаются одним из немногих игроков, которые одновременно являются крупным экспортером энергоресурсов, логистическим хабом и инвестором в инфраструктуру.
Выход Эмиратов из ОПЕК совпал с активизацией дискуссий вокруг Ближневосточного коридора и одновременно поставил под вопрос турецкий проект "Дороги развития", который должен был связать Ирак, Турцию и Европу. Примечательно, что в обоих проектах ОАЭ выступают одним из ключевых звеньев.
Еще в 2023 году ОПЕК сообщила о проекте транспортного коридора, который должен соединить юг Ирака с Турцией. Тогда же президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что "Дороги развития" способны стать для страны "новым Шелковым путем". Уже в апреле 2024 года, во время визита Эрдогана в Багдад, Ирак, Турция, Катар и ОАЭ подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в рамках проекта.
Хотя официально Абу-Даби объясняет выход из ОПЕК факторами региональной безопасности, включая ситуацию вокруг Ормузского пролива, за этим решением просматривается борьба за контроль над маршрутами транспортировки ресурсов.
После выхода ОАЭ под удар в первую очередь попадают "Дороги развития", которые должны связать турецкие порты с иракским портом Гранд-Фао. В случае окончательной переориентации Эмиратов на поддерживаемый США и Индией Ближневосточный коридор позиции турецкой инициативы могут существенно ослабнуть.
Параллельную игру ведет и Саудовская Аравия. Так, 22 апреля министр транспорта королевства Салех аль-Джассер заявил, что до конца 2026 года завершится разработка проекта железной дороги, которая соединит Саудовскую Аравию с Турцией через Иорданию и Сирию. Саудовская железнодорожная сеть уже доведена до границы с Иорданией, что потенциально превращает маршрут в важный узел региональной торговли.
Что делать Армении в этой конфигурации
Кризис на Ближнем Востоке одновременно открывает для Армении новые возможности и обнажает ее уязвимые места. Обладая значительным, хотя пока и ограниченным логистическим потенциалом, Ереван сталкивается как с серьезными вызовами, так и со стратегическим шансом укрепить свои позиции в регионе.
Происходящие изменения создают для Армении возможность усилить роль в транспортной системе Южного Кавказа и интегрироваться в формирующиеся евразийские логистические цепочки между Европой, Азией и Ближним Востоком. Однако для этого стране необходимо в ускоренном темпе решать инфраструктурные проблемы, наращивать пропускную способность дорог и активнее подключаться к международным транспортным проектам.
Особое значение для Армении приобретает участие в проектах международного транспортного коридора Север — Юг. Это способно повысить привлекательность страны как потенциального связующего звена между различными евразийскими маршрутами, включая Срединный коридор, к которому Армения может подключиться как через уже существующие транспортные артерии, так и в перспективе — через "Маршрут Трампа".
Ключевым фактором при этом остается стабильность Ирана. Именно через иранское направление Армения может получить выход как к странам Персидского залива, так и к крупным международным транспортным проектам на пересечении маршрутов Север — Юг и Запад — Восток. В частности, речь идет о возможности подключения к формирующемуся мегапроекту "Серахс — Чешме-Сорая".
На фоне трансформации мировой логистики особое внимание привлекает китайско-иранский проект "Серахс — Чешме-Сорая" — железнодорожный коридор через территорию Ирана от приграничного с Туркменистаном Серахса до турецкой границы с дальнейшим выходом в Европу. Проект предполагает перевозку грузов электропоездами.