Միջազգային բեռնափոխադրողները ներկայացրել են իրենց դժգոհությունները
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը հունիսի 11-ին ընդունեց միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների ներկայացուցիչներին։
Նրանք իրենց դժգոհությունը հայտնեցին հարկային օրենսդրության փոփոխություններով պայմանավորված՝ 2018թ. հունվարի 1-ից միջպետական բեռնափոխադրումների ոլորտի հարկային քաղաքականության վերաբերյալ։
Հայաստանի միջազգային փոխադրողների ասոցիացիայի նախագահ Հերբերտ Համբարձումյանը, հանգամանալից ներկայացնելով իրավիճակը, նշեց, որ օրենսդրական փոփոխությունները բազմաթիվ խոչընդոտներ են առաջ բերել իրենց գործունեության մեջ։ Խոսքը վերաբերում է ավտոտրանսպորտային փոխադրումների հաստատագրված վճարները շահութահարկով փոխարինելուն, ՌԴ փոխադրումներ իրականացնելիս ֆիսկալ կտրոններ ներկայացնելու անհրաժեշտությանը և ճանապարհային վճարների կտրուկ թանկացմանը։
Հանդիպման ընթացքում առաջ քաշվեցին նաև այլ հարցեր՝ կապված բեռների քաշի, դրանց տեղափոխման թույլտվությունների, բնապահպանական վճարների, մի շարք այլ խնդիրների շուրջ։ Բեռնափոխադրողներն առաջարկեցին նաև ներկայացված խնդիրների լուծման իրենց տարբերակները։
Նախարարի տեղակալ Արմեն Փամբուխչյանը նշեց, որ բարձրացված հարցերը հիմնականում հարկային ոլորտից են։ Սակայն, որպես տրանսպորտի բնագավառի պատասխանատու գերատեսչություն, նախարարությունը միջազգային բեռնափոխադրողների ներկայացրած առաջարկությունները կքննարկի պետական կառավարման շահագրգիռ այլ կառույցների հետ։

Замглавы Минтранса Армении обсудил с грузоперевозчиками проблемы сферы
Заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Армен Памбухчян 11 июня принял представителей компаний, осуществляющих международные грузоперевозки.
В ходе встречи последние выразили недовольство изменениями  налогового законодательства, налоговой политикой в сфере межгосударственных грузоперевозок.
Председатель Ассоциации международных перевозчиков Армении Герберт Амбарцумян подробно представил сложившуюся ситуацию, отметив при этом, что законодательные изменения создали многочисленные препятствия для их деятельности.
Речь идет, в частности, о замене фиксированных выплат на автотранспортные перевозки на налог на прибыль, необходимости предоставления фискальных талонов при осуществлении перевозок в РФ и резком подорожании дорожных выплат.
В ходе встречи были также затронуты вопросы, связанные с весом грузов, разрешений на их перевозку, экологических выплат и другие. Грузоперевозчики также предложили свои варианты решения представленных проблем.
В свою очередь, Памбухчян отметил, что поднятые вопросы, в основном, касаются налоговой сферы. Но он обсудит все представленные предложения с иными заинтересованными структурами государственного управления.