Որո՞նք են Լարսում խոշոր կուտակումների հիմնական պատճառները. խորհրդակցություն անցակետում
Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ խորհրդակցության ժամանակ քննարկվել են Լարսի անցակետում ստեղծված իրավիճակը և խոշոր կուտակումների հիմնական պատճառները:
Ռուս գործընկերները ներկայացրել են որոշակի վիճակագրական տվյալներ: Նրանք նշում են, որ, ի տարբերություն 2017 թվականի տվյալների, 50 տոկոսով աճել է մարդատար մեքենաների, զբոսաշրջիկների՝ անցակետից օգտվելը: Ըստ կանխատեսումների՝ առաջիկայում այդ աճը կշարունակվի:
Լարսի անցակետը, համաձայն կանոնակարգի, ունի նախագծային անձնագիր, ըստ որի՝ այն օրական պետք է սպասարկի առավելագույնը 170 բեռնատար ավտոմեքենա, 3000 ֆիզիկական անձի, սակայն օգոստոսի 5-ի դրությամբ փաստացի սպասարկվել է 500 բեռնատար մեքենա և 15 հազար քաղաքացի:
Ռուս գործընկերների փոխանցմամբ՝ քանի որ անցակետում առաջնահերթությունը տրվում է մարդատար ավտոմեքենաներին, հետևաբար, ուղղակի փոխկապակցված ձևով, բեռնատար մեքենաների թողունակությունը նվազել է: Երբ լինում են մարդատար տրանսպորտային միջոցների կուտակումներ, Լարսի անցակետի սպասարկող բոլոր ուղիները տեղափոխվում են սպասարկելու մարդատար մեքենաներին:
Ռուս գործընկերները տեղեկացրին, որ շուրջ 2 շաբաթ առաջ անցակետում տեղի է ունեցել Մոսկվայից ժամանած մի խումբ պաշտոնյաների խորհրդակցություն: Ռուսական կողմը, ևս մտահոգ լինելով առաջացած կուտակումներով և քաղաքացիներին պատճառվող անհանգստությամբ, որոշում է կայացրել, որպեսզի շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունները շատ կարճ ժամկետներում ներկայացնեն առաջարկություններ, որոնցով հնարավոր կլինի բարձրացնել թողունակությունը՝ հաշվի առնելով նաև անցակետի աշխարհագրական բարդ դիրքը: Նրանց համոզմամբ՝ պետք է արդիականացվեն որոշ կանոնակարգեր և տրվեն ինժեներական լուծումներ:
Հայաստանի իշխանությունները, օգտագործելով երկու երկրների միջև գործող հարաբերությունները, կփորձեն պարզել, թե ռուս գործընկերները ինչ հեռանկարանային լուծումներն են նախատեսում իրականացնել:
Նշենք, որ հայկական կողմից խորհրդակցությանը մասնակցել են տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը, Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանը, Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Վարդան Ասոյանը:

На КПП «Верхний Ларс» состоялось совещание с участием армянской и российской сторон
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян в сопровождении чрезвычайного и полномочного посла Армении в Грузии Рубена Садояна и генконсула Армении в Ростове Вардана Асояна встретились на КПП «Верхний Ларс» с представителями российской стороны и провели совещание. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства транспорта, связи и информационных технологий Армении.
В ходе совещания обсуждались причины скоплений на КПП «Верхний Ларс» и пути разрешения данной ситуации.
По мнению российской стороны,  основной причиной пробок, по предварительным данным, является увеличение туристических потоков. На КПП приоритет отдается пассажирским автомобилям, в результате чего проезд грузовых фур затягивается.  Поток пассажирских автомобилей вырос на 50%, причем, прогнозируется дальнейший рост туристических потоков в этом направлении.
Пропускная способность КПП «Верхний Ларс» - 170 грузовых автомобилей в сутки и 3000 физлиц, фактически – по положению на 5 августа, здесь обслужили 500 грузовых автомобилей и 15000 физлиц.
Как сообщили представители российской стороны,  2 недели назад на КПП «Верхний Ларс» состоялось совещание с участием группы ответственных лиц из Москвы, и было решено представить предложения по увеличению пропускной способности на КПП «Верхний Ларс».
Власти Армении попытаются выяснить, какие перспективные решения этого вопроса видят представители российской стороны.