Ոչ թե 44, այլ 40 տոննա. Խոչընդոտներ Վրաստանի ցամաքային ճանապարհով ցորենի ներկրման հետ կապված
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Վրաստանի տարածքով ցամաքային ճանապարհով ցորենի ներկրման հետ կապված կրկին խոչընդոտներ են ստեղծվել։
Վրացական կողմից բեռնափոխադրողներին երեկ տեղեկացրել են, որ այսօրվանից ցորենով բեռնված մեքենաները պետք է կշռեն ոչ թե 44 տոննա, այլ 40։ Այդ մասին «Ժամանակ»-ի հետ զրույցում փոխանցեցին բեռնափոխադրողները։
«Տարօրինակ, մեզ համար անհասկանալի պայմաններ են ներկայացվում։ Միջազգային բեռնափոխադրման չափանիշներով բեռնատարն ու բեռը միասին պետք է կշռեն 44 տոննա։ Իսկ հիմա Վրաստանում մեկ գիշերվա մեջ որոշել են, որ մեքենան ու բեռը պետք է լինեն 40 տոննա։ Ընդ որում՝ խոսքը մասնավորապես վերաբերում է ցորենին»,- ասաց բեռնափոխադրողը»:

Армянские грузоперевозчики жалуются на проблемы с импортом зерна через Грузию
С импортом в Армению зерна сухопутным маршрутом по территории Грузии возникли проблемы, пишет газета "Жаманак" (Время).
"Грузинская сторона накануне сообщила грузоперевозчикам, что с сегодняшнего дня вес груженых зерном грузовиков должен составлять 40 тонн, а не 44 тонны", - пишет издание со ссылкой на самих грузоперевозчиков.
Они отмечают, что выдвигаемые условия странные и непонятные им.
"По международным критериям грузоперевозок фура и груз вместе должны весить 44 тонны. А сейчас в Грузии за одну ночь решили, что грузовик и груз должны весить 40 тонн. Речь, в частности, идет о зерне", - отметил собеседник газеты.