2021-ի հուլիսի 1-ից, ըստ նոր նախագծի, որոշ վարորդներ պետք է ճանապարհային վճար վճարեն
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունն առաջարկում է փոփոխություն կատարել «Ավտոմոբիլային ճանապարհների մասին» ՀՀ օրենքում, որի նպատակն է ճանապարհային վճարի գանձման էլեկտրոնային համակարգի ստեղծումը: Այս մասին Tert.am-ը տեղեկանում է e-draft տեղեկատվական համակարգից:
Օրենքում ամրագրված է «ճանապարհային վճար» հասկացությունը, որը ՀՀ ավտոմոբիլային ճանապարհների ցանցի զարգացման, ՀՀ ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար անհրաժեշտ դրամական միջոցների գոյացման նպատակով սույն օրենքով սահմանված կարգով և չափով  ՀՀ պետական բյուջե վճարվող պարտադիր վճար է:
Այսպիսով՝ առաջարկի համաձայն՝ ընդհանուր օգտագործման պետական ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթևեկելն անվճար է՝ բացառությամբ 12 և ավելի տոննա առավելագույն թույլատրելի զանգված ունեցող տրանսպորտային միջոցների և «Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված ՊՄԳ ծրագրի շրջանակում նախագծված, կառուցված, նորոգված կամ պահպանվող ճանապարհների՝ ՊՄԳ պայմանագրով սահմանված դեպքերում, ինչպես նաև օրենքով սահմանված այլ դեպքերի: ՊՄԳ ծրագրի շրջանակում նախագծված, կառուցված, նորոգված կամ պահպանվող վճարովի ճանապարհները այլընտրանքային ճանապարհներ են:
ՀՀ տարածքում գրանցված (հաշվառված), ինչպես նաև չգրանցված (չհաշվառված) 12 և ավելի տոննա առավելագույն թույլատրելի զանգված ունեցող ավտոտրանսպորտային միջոցներով, ՀՀ ավտոմոբիլային ճանապարհներից օգտվողները նույնպես վճարում են ճանապարհային վճար:
Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ ընդհանուր օգտագործման պետական (միջպետական և հանրապետական նշանակության) ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթևեկության ճանապարհային վճարի դրույքաչափը սահմանել անցած ավտոմոբիլային ճանապարհի յուրաքանչյուր կիլոմետրի համար՝ մինչև 50 ՀՀ դրամ: Ճանապարհային վճարի դրույքաչափը յուրաքանչյուր տարվա համար սահմանում ՀՀ կառավարությունը:
Մի շարք դեպքերում նախատեսվում է նշված վճարից ազատում: Այսպիսով՝ չգրանցված (չհաշվառված) բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցներով ՀՀ ավտոմոբիլային ճանապարհներից օգտվելու համար ճանապարհային վճարի վճարումից ազատվում են ՀՀ-ում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչությունները և հյուպատոսական հիմնարկները` իրենց պաշտոնական օգտագործման բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցների համար, բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցներով ՀՀ տարածք մարդասիրական և տեխնիկական օգնություններ, բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում բեռներ փոխադրող ճանապարհային վճար վճարողները` այդ փոխադրումների համար, ՀՀ-ում տեղակայված` ՌԴ ռազմակայաններ բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոցներով փոխադրումներ իրականացնող ճանապարհային վճար վճարողները` այդ փոխադրումների համար:

С 1 июля 2021 года, согласно новому законопроекту  водителям придется платить за проезд.
Министерство территориального управления и инфраструктуры предлагает внести поправки в Закон РА «О автомобильных дорогах», цель которых - создать электронную систему взимания платы за проезд. Об этом Tert.am стало известно из информационной системы e-draft.
В законе закреплено понятие «дорожный сбор», который является обязательным платежом в государственный бюджет Республики Армения в порядке, установленном настоящим Законом, за развитие дорожной сети РА, строительство, ремонт и содержание государственных дорог.
Таким образом, согласно предложению, проезд по дорогам общего пользования бесплатный, за исключением транспортных средств с максимально допустимой массой 12 тонн, в соответствии с контрактом ГЧП, разработанным, построенным, отремонтированным или обслуживаемым в рамках программы ГЧП, предусмотренной Законом РА о государственно-частном партнерстве. в определенных случаях, а также в иных случаях, определенных законом. Платные дороги, спроектированные, построенные, отремонтированные или обслуживаемые в рамках программы ГЧП, являются альтернативными дорогами.
В проекте предлагается установить ставку платы за пользование государственными (межгосударственными) дорогами с интенсивным движением Республики Армения за каждый километр пройденной дороги - до 50 драмов. Ставка платы за проезд устанавливается Правительством Республики Армения на каждый год.
В некоторых случаях предоставляется освобождение от этого сбора. Так, иностранные дипломатические представительства, аккредитованные в Республике Армения (консульства) для официального использования грузовых автомобилей для служебного пользования, программы для грузовых автомобилей в Республике Армения для строительства грузовых автомобилей, Плательщики дорожного налога за перевозку грузов в составе этих грузов, плательщики дорожного налога за транспортировку грузов на российские военные базы, расположенные в Республике Армения, автомобильным транспортом для такой перевозки.